Genel Bilgi

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Elektrik ve elektronik mühendisliği hızla gelişen bir mühendislik dalıdır. Bölümün eğitim programları, bu hızlı değişime uyum sağlayarak, yeni teknolojik gelişmeleri takip edebilen, uygulayan ve geliştiren, liderlik ve yaratıcılık vasıflarına sahip mühendisler yetiştirmek amacı ile düzenlenmiştir.

Bölümümüzde biri %30 İngilizce ve biri %100 İngilizce olmak üzere iki lisans, bir yüksek lisans ve bir doktora programı yürütülmektedir. %30 İngilizce lisans programında, öğretim dili İngilizce olan derslerin oranının minimum %30 olması gerekirken, gerçekte bu oran %80’in üzerindedir. Diğer lisans programımızın öğretim dili %100 İngilizcedir.

Lisans düzeyindeki programlarımızın içerikleri tamamen aynı olup, ilk üç yılı ortak derslerden oluşmaktadır. Bu süreçte öğrenciler Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin gereksinim duyduğu Matematik, Fizik ve Bilgisayar Programlama derslerinin yanı sıra Devre Teorisi, Elektromanyetik Teori, Elektronik Devreler ve Elektromekanik Enerji Dönüşümü konularıyla ilgili altyapı derslerini alırlar. Programın son yılı paketlere ayrılmış olup, öğrenciler uzmanlaşmak istedikleri alanla ilgili bir ders paketindeki tüm dersleri ve bunların yanı sıra diğer paketlerden üç tane ders alırlar. Böylece hem bir alanda derinlemesine bilgi, hem de Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında geniş bir eğitim almış olurlar. Mühendis olacak öğrencilerimizi sosyal becerilerini geliştirmek için ders planında iki adet sosyal seçmeli ders bulunmaktadır. Son olarak, tüm öğrenciler son iki yarıyıllarında iki tane tasarım dersi alarak, mühendislik yaşamlarında karşılaşacakları türden bir problemi, proje yönetim mantığı içerisinde çözmeyi öğrenirler.

Dört yıllık eğitim programını başarı ile tamamlayan öğrencilere Elektrik ve Elektronik Mühendisi diploması verilir. Teorik dersler laboratuvar uygulamaları ile desteklenmektedir. Mezuniyet için ayrıca, toplam 40 iş günü endüstri stajı zorunludur.

Lisansüstü program, başarılı öğrenciler için ileri seviyede eğitim olanağı sağlamaktadır. Bölümde teorik ve olanaklar ölçüsünde uygulamalar ile desteklenmiş olarak; Elektronik, Sayısal Elektronik, Haberleşme, Ölçmeler, Elektrik Makinaları, Güç Elektroniği, Anten ve Mikrodalga, Bilgisayar, Bilgisayar Mimarisi, Kontrol Sistemleri ve Yüksek Gerilim Tekniği alanlarında yüksek lisans ve doktora düzeyinde araştırmalar yürütülmektedir.